Ciąża

Ciąża to czas, kiedy w organizmie kobiety dochodzi do fizjologicznych przemian. Zmiany hormonalne (wzrost prostaglandyn i estrogenów we krwi) zwiększają przepuszczalność naczyń krwionośnych i osłabiają funkcje obronne bariery nabłonkowej. Obecność płytki nazębnej w połączniu ze zmianami endokrynologicznymi przyczynia się do powstania stanu zapalnego dziąseł, a nawet przyzębia.

Nasilenie próchnicy w czasie ciąży wynika głównie z niedostatecznej higieny jamy ustnej. Wzmożone łaknienie, częste podjadanie przez ciężarne pokarmów węglowodanowych to pierwszy krok do powstania nowych i pogłębiania się istniejących już ubytków.Pojawiające się w pierwszym trymeście nudności i wymioty wpływają na obniżenie jakości szkliwa.

Optymalnym okresem do przeprowadzenia zabiegów stomatologicznych jest drugi trymestr ciąży.

Znieczulenie miejscowe:
- stres związany z wizytą i ewentualny ból podczas leczenia jest bardziej niekorzystny dla płodu niż podane matce znieczulenie miejscowe
- znieczuleniem z wyboru są leki pozbawione środków obkurczających naczynia

Leczenie farmakologiczne
- jednym z niewielu środków stosowanych w ciąży jest paracetamol( od drugiego trymestru, krótkotrwale i najlepiej w porozumieniu z lekarzem ginekologiem)
- ibuprofen i aspiryna nie są zalecane
- w okresie ciąży nie wolno stosować: tetracyklin, aminoglikozydów i chloramfenikolu

Ciąża to czas szczególny dla organizmu. Ogrom zmian, które zachodzą w ciele kobiety, nie pozostaje bez wpływu na stan jamy ustnej. Może mieć znaczący wpływ na przebieg ciąży i czas jej zakończenia.Istnieje zależność pomiędzy istnieniem choroby przyzębia u ciężarnych a przedwczesnym porodem i niską masą urodzeniową noworodków.

Profilaktyka stomatologiczna obejmująca ocenę stanu jamy ustnej, usuwanie kamienia nazębnego, instruktaż zasad prawdłowe higieny powinny stanowić rutynowe postępowanie u kobiet planujących ciążę.

Zapraszamy na wizytę.